fr33dom
Lista Forumurilor Pe Tematici
fr33dom | Inregistrare | Login

POZE FR33DOM

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Isabela_9my din Constanta
Femeie
24 ani
Constanta
cauta Barbat
32 - 48 ani
fr33dom / Proza scurta / The book of time. Moderat de Smiley, Zmeurica, Zombie
Autor
Mesaj Pagini: 1
RoxeTTe
New, Best Avatar

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 34
M-am decis si eu sa deschis un topic aici unde sa.mi postez primul si singurul oneshot scris pana acum. Sper sa mai scriu pe viitor, daca am timp. Ei bine, sper sa va placa. Astept atat pareri, cat si critici si sugestii.

Un antotimp, un sentiment.

Am aruncat o ultima privire in oglinda inainte de a iesi pe usa, tinand intr-o mana cheile si in cealalta dosarele. M-am cufundat in scaunul masinii si in cateva minute soferul m-a instiintat ca am ajuns la destinatie. Ma aflam in fata unei cladiri cu peste 10 etaje, cu pereti din sticla. Am urcat scarile cu lene si m-am asezat plictisit in scaunul biroului meu. Secretara mea, o tipa inalta, finuta, mereu dichisita a strecurat capul pe usa, spunandu-mi ca in 15 minute am un interviu de angajare. Nu stiu la ce m-am gandit cand am spus ca am nevoie de angajati noi. Am intalnit persoane care veneau la interviu si nu stiau cu ce se ocupa firma mea. Dar astazi, numai de asta nu aveam chef. Cautam ceva pe internet, cand amintirile m-au acaparat.
M fost un prost. Mereu am stiut ca eram insensibil si o raneam pe zi ce trece. Un prost, asta am fost. Am inselat-o de nenumarate ori. Si ceea ce ma durea, ma perfora pe dinauntru, lasandu-ma sec, era ca stia. Stia si accepta. Dar intr-o zi, tristetea a cuprins-o si a plecat. M-a lasat singur.
Doi ani au trecut, dar parca a fost un secol. Iar acum, este iarna. Iarna ne-am cunoscut, iarna ne-am iubit si tot iarna m-a lasat. Imi amintesc zilele geroase cand ne plimbam prin parc, prin mantia alba si stralucitoare, covor alb si moale si fulgii mari, ca de vata se asterneau delicat in parul nostru. Iar ea, stand intre crengile imbracate in paltoane de omat, era precum Craiasa Zapezii, zana detaliata cu mici stelute argintii.
Auzeam din hol mai multe voci, dintre care am distins una de copil. Mama sa il ruga sa stea cu secretara mea cat ea vorbeste cu “Domnul care o angajeaza”.
Eram mult prea adancit in ceea ce cautam la laptop asa ca i-am spus scurt si dur:
-Ai intarziat 4 minute!
-Ma scuzati, dar ninge foarte tare si traficul, poleiul… Apoi s-a oprit brusc, ceea ce m-a facut sa ma desprind de ce faceam. Ma uitam in fata mea, nevenindu-mi sa cred. Acele picioare subtiri si lungi, ascunse dupa niste dresuri colorate si o fustita potrivita. Acele picioare care ma innebuneau. O singura femeie pe care o cunosteam avea acele picioare nemaipomenite. Am ridicat privirea si i-am intalnit ochii de culoarea ciocolatei, puternic conturati de genele bogate, ce ii impodobeau chipul. Inca simteam acel val de emotii dintre noi, acea chimie de care spuneau toti. Era inca prezenta, acolo unde a fost mereu. Ma simteam ca un nou-nascut, intalnirile cu ea aveau mereu acest efect asupra mea. Stiam ca impreuna puteam muta muntii din loc, dar separati, vom cadea. Dar intalnirea cu ea m-a facut sa ma ridic si sa stau cat de drept posibil in fata ei, desi am esuat, desigur, si tot ce am reusit sa fac a fost sa o intreb cum se mai simte. Probabil mi-as fi dat o palma ca pedeapsa pentru intrebarea stupida, dar nu as fi vrut sa par si mai idiot in fata ei. Buzele ei s-au conturat usor intr-un suras superb, ce ii lumina fata. Acelasi suras care imi placea atat de mult. Peste cateva minute radeam amandoi in hohote din nimic, cum obisnuiam sa facem pe vremuri. Am fost intrerupti de usa izbita de perete, in camera fugind un baietel si tipand ca nu-i place secretara mea. Sprancenele mi s-au apropiat numaidecat, formand o incruntare nedumerita. Apoi m-am intors spre ea, intreband-o cine este el. Zambetul i-a cazut instantaneu, ochii incepand sa-i sclipeasca de la lacrimile ce se formau in ei. Cuvintele ii erau soapte, glasul aproape stins, parca dandu-si duhul, dar am reusit sa inteleg ce a spus.
-Este.. al tau.

Iarna ne-am cunoscut, iarna ne-am iubit si tot iarna m-a lasat. Iar acum, este iarna. Iar ea s-a intors la mine. Acum, este Craciunul, iar noi, noi trei, stam in sufrageria locuintei mele, uitandu-ne unul la altul, ea zambindu-mi cu subinteles, aratandu-mi ca este fericita, iar eu ma alatur ei, o strang in brate, o tin la piept, ii simt bataile inimii, ii sarut fruntea catifelata, imi culc pruncul, o iau de mana, o duc in camera, o iubesc pana in zori, o iubesc cu foc, iar dimineata nu ezita sa apara si ma gaseste langa patul ei, stand cu un cadou si o floare in mana, o sarut si ii urez “Craciun fericit!”

Modificat de RoxeTTe (acum 13 ani)


_______________________________________
          I got places to go, people to see,
                         Ain't fucking with a BITCH like ME !!

             Nu beti apa, pestii fac sex in ea!! 
        I Know I'm Not Perfect But I'm So Close It Scares Me


                   

                        Love?! I'd rather fall in chocolate!
                                    Fuck Google, ask ME!!!

pus acum 13 ani
   
Lady Alice
Administrator

Din: Busan
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3428
Frumos. Un text mic dar emotionant. mie personal imi place

_______________________________________

“We’re not breaking up…we will meet again...”

pus acum 13 ani
   
RoxeTTe
New, Best Avatar

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 34
Multumesc Alice!

_______________________________________
          I got places to go, people to see,
                         Ain't fucking with a BITCH like ME !!

             Nu beti apa, pestii fac sex in ea!! 
        I Know I'm Not Perfect But I'm So Close It Scares Me


                   

                        Love?! I'd rather fall in chocolate!
                                    Fuck Google, ask ME!!!

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la