fr33dom
Lista Forumurilor Pe Tematici
fr33dom | Inregistrare | Login

POZE FR33DOM

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
alexxandra pe Simpatie
Femeie
24 ani
Timis
cauta Barbat
26 - 59 ani
fr33dom / Proza scurta / Ani de liceu Moderat de Smiley, Zmeurica, Zombie
Autor
Mesaj Pagini: 1
Lady Alice
Administrator

Din: Busan
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3428
Zilele trecute am colaborat cu un coleg la crearea discursului de sfarsit de an. Am dorit sa fim putin mai nonconformisti si sa nu facem un discurs tipic doar cu cuvinte de lauda, iar colegul meu fiind un maestru in ale ironiilor... Ce a iesit,o sa vedeti:

    Buna ziua doamnelor, domnisoarelor si nu in ultimul rand domnilor!
    Se pare ca ultima parte din filmul " Ani de liceu"  s-a incheiat asa ca suntem obligati sa ne luam la revedere in cel mai frumos mod cu putinta.
    Va rugam sa ne iertati emotiile si sa ne acordati un minimum de atentie.
    Ideal ar fi sa incepem cu un scurt rezumat a ceea ce a insemnat liceul la Gheorghe Asachi in clasa de filologie.
    Inceputul clasei a IX-a a fost nabadaios. Niciun profesor nu pierdea vreo ocazie sa ne asculte. Toti ne amintim de notele de doi si de trei la matematica-doar suntem filologi, la istorie, la engleza si iar la engleza. Sfarsitul clasei ne-a gasit mai putini ca numar, dar asta s-a intamplat deoarece multi s-au reprofilat. Desi ne-a fost greu la inceput, ne-am revenit in cele din urma.
    Clasele a X-a si a XI-a au rasunat de petreceri. Majorate, distractii dar si de avertizarile profesorilor care ne tot aminteau de Bacalaureat: " ca e aproape, ca nu suntem pregatiti, ca timpul trece repede, ca nu invatam destul" s.a.m.d.
    A venit si ultimul an si odata cu el poate si un pic din mintea noastra de viitori adulti responsabili. Materiile pentru Bac au devenit sfinte, iar noi niste mici enoriasi. Bine, nu ca cei care se calca in picioare pentru atingerea moastelor ci putin mai rezervati. Adica ne mai rezervam si noi timp pentru o petrecere.
    Daca ar fi sa ne gandim, anii de liceu n-au fost perfecti, nici macar extraordinari, dar daca am putea sa-i schimbam nu am face-o. Nu-i asa XII B?
    Gata cu amintirile pentru ca nu vrem sa vedem lacrimi. Sa trecem la multumiri.
    In primul rand, trebuie sa-i multumim persoanei care ne-a sustinut si ne-a ajutat neconditionat, doamna noastra diriginta Balan Laura.
    In al doilea rand, trebuie sa le multumim celor care ne-au fost alaturi tot timpul si datorita carora suntem ceea ce suntem astazi. Va multumim si va iubim , dragi parinti.
    Cu totii ne vom aminti de orele de franceza petrecute alaturi de doamna profesoara Barsan Mihaela careia cu totii ii multumim pentru sacrificiile facute si pentru dorinta de a ne transforma din francofobi in francofili.
    Ii multumim profesorului care a reusit sa aprinda in multi dintre noi flacara pasiunii pentru literatura si cultura, domnul profesor Panaite Teodorescu.
    Sa nu o uitam nici pe doamna Viorica Foca . O prezenta impunatoare si distinsa a liceului nostru. Vrem sa-i multumim pentru rabdarea acordata si pentru dorinta acerba de a ne invata.
    Vrem sa multumim tuturor profesorilor care ne-au suportat zi de zi si care si-au pus maestria in slujba noastra. Speram ca nu i-am facut sa imbatraneasca mai mult de patru ani si speram ca rezultatele noastre nu le starnesc regretul unei munci in van.
    Vom multumi celor mai buni si utili tovarasi de studiu care n-au dat gres niciodata: Wikipedia, Clopotel. ro si vesnicul Google Translate.
    Le multumim acestor patru ani de liceu deoarece ne-au invatat ca e prea putin important sa ai o parere personala, o idee proprie. Elevul model al societatii contemporane isi invata " Tatal nostru" si isi tine gura.
    In fiecare zi, profesorii nostri au tinut sa ne aminteasca ca si ei sunt oameni si ca nu sunt obligati  sa-si lase problemele de familie , in familie. E mai usor sa te descarci in sala de clasa pe cei care au vazut o musca pe tavan sau si-au scapat pixul.
    De asemenea, colegii pe care i-am avut sunt de neinlocuit. Daca nu ne-am fi intalnit, nu am fi cunoscut actori la fel de buni decat la Hollywood. S-au legat atat de multe si de frumoase prietenii incat a-i putea spune ca sunt toti facuti de aceeasi mama.
    Cum sa nu-ti amintesti cu nostalgie de toate aceste lucruri?
    Acum ne cerem scuze pentru plictiseala cauzata sau ne bucuram ca v-am furat zambetele si va invitam sa urmariti alaturi de noi filmul " Ani de liceu" sub regia doamnei noastre diriginte Laura Balan.


_______________________________________

“We’re not breaking up…we will meet again...”

pus acum 14 ani
   
Zmeurica
Moderator

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 5800
Foarte frumos. Chiar mi-a placut.
Cu siguranta nu ii veti plictisi. Ce urat! Noi nu am facut nimic pentru sfarsit de generatie sau cum se cheama. Noi care am dat foc scolii,am bagat profesori in spital,am baut cat am putut,am fumat si toate cele. Nimic. Magariiiiii! Revenind: Foarte frumos.


pus acum 14 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la