fr33dom
Lista Forumurilor Pe Tematici
fr33dom | Inregistrare | Login

POZE FR33DOM

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Anne98 pe Simpatie
Femeie
25 ani
Buzau
cauta Barbat
27 - 52 ani
fr33dom / Proza scurta / Cate ceva de prin calculator , prafuite si uitate de mult . . . Moderat de Smiley, Zmeurica, Zombie
Autor
Mesaj Pagini: 1
Copil Sârmă .
De-al casei

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 606
Dragoste care nu se uită.

Este al doilea an în care mă îndrăgostesc repede.. Cu cât încerc să uit de el, cu atât îmi amintesc clipele cu EL. Da, şi se pare că iar trebuie să existe un EL, iar trebuie să sufăr, cum am făcut şi acum un an.  De ce nu mai pot să fiu copilul ăla sclifosit, care mergea la o grădiniţă stupidă? De ce nu mai pot să simt bucuria  pe pielea mea? De ce e doar dragostea pe primul loc?
Las pixul să se trântească de podeaua rece, scrijelită a camerei. Zâmbetul îmi piere de-o dată, suferinţa mă bântuie iar... şi iar. Vântul rece al sfârşitului de toamnă face foaia să fugă departe, odată cu gândurile mele. Dar inima mă face să o ţin, să ţin foaia în care spun sincer că o dragoste nu se uită aşa uşor. Acum, inima îmi bate încet... Parcă nu aş mai avea aer. Scăp nişte fotografii în vântul rece, şi trec mai departe. Telefonul sună ne-ncetat.
Ridic telefonul de pe noptieruţa mea mică, şi văd un număr. Cu o voce răguşită, uitată de mult, zic:
„Este EL”.
Da, acel EL care nu mă lasă să-mi trăiesc viaţa pe propria-mi piele...
.









De ce m-ai lăsat?


De ce tot timpul suferim? Sau, de ce tot timpul sufăr? ...

A venit şi o zi normală de 5 februarie. Dar, atât de normală şi de caldă, încât îţi era mai mare dragul să stai în soare.
Bunicul meu, purta ochelarii săi mari, cu sticlă groasă. Aştepta un telefon important, de la spital. Nu mi-a spus de ce, dar ştiam că e în legătură cu mama.  Ciudat faptul că, ajunsesem în camera ei, şi telefonul începe să răsune.  Zâmbetul îmi ieşea, pe afară. Răspund. O voce răguşită, spune un „Alo” şters.. Era tata...
„Cristina?” Vocea lui răguşită se forma din cauza lacrimilor, care o luau la goană.
„Da tata. Mama ce face? E bine?”...
„Cristina... mama a...”
Am lăsat telefonul jos, şi bunicul meu se uita la lacrimile mele. Şi-a dat seama, şi a sunat-o pe bunica. Bunica mea, a început să ţipe. Era în pragul disperării.
Starea mea de somnolenţă se accentua. Toate viziunile, trările cu mama se derulau în mintea mea. Nu, nu mai suportam.

A venit o zi de sâmbătă, cam grea. A adus-o pe mama la bunici. Într-un sicriu maro închis , şedea ea, fără vlagă, fără zâmbetul ei, fără viaţa ei.
Am căzut, defapt, am leşinat. Am fost consultată de doctor, care mi-a zis să nu mai stau în apropierea sicriului, pentru propria-mi viaţă.
Am ascultat sfatul, cu greu...
Ultima zi, eram la pământ. Eram buşită de viaţă. Printre lacrimi, văd cum mama pleacă. Dar simt că pleacă într-un loc bun...
Tremurând, zic cu glas de copil, dar un copil mic... :” Mulţumesc Doamne, că mi-ai luat unica şansă pentru a trăi!”
.




Mda, chestii


_______________________________________



pus acum 14 ani
   
Zombie
Moderator

Din: Ember
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 1263
"defapt"-> e de fapt.

Si amandoua sunt simpatice, sunt pline de sentimente se simte forta in ele, dar ar fi trebuit si niste figuri de stil mai pronuntate sa spun asa (nu ca eu is mare artista). Impresionant, ce pot sa spun...


_______________________________________
Everybody's looking for something
Some of them want to use you
Some of the them wanna get used by you
Some of them want to abuse you
Some of them want to be abused



pus acum 14 ani
   
Copil Sârmă .
De-al casei

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 606
Eii , oricum . Mersi de sfaturi :*:*:*. 
E cate ceva din vietisoara mea ;3 .


_______________________________________



pus acum 14 ani
   
Zombie
Moderator

Din: Ember
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 1263
M-am prins

_______________________________________
Everybody's looking for something
Some of them want to use you
Some of the them wanna get used by you
Some of them want to abuse you
Some of them want to be abused



pus acum 14 ani
   
laurarock
De-al casei

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 614
Ma gandeam eu ca este ceva din vietisoara ta    se simte ca au un aer intim, intelegi tu.   Oricum intotdeauna mi s-a parut ca atunci cand scrii despre ceea ce simti este cel mai genial, chiar si cititoru simt asta, totul este mai intens.

_______________________________________
I like being unperfect!

pus acum 14 ani
   
RoxeTTe
New, Best Avatar

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 34
Ti-am citit si eu cele doua texte si tin sa precizez ca mi s-au paarut intr-adevar incarcate de emotie, insa am cateva observatii sa-ti fac. Sper sa nu te deranjeze.
Incep cu primul text.
"Cu cât încerc să uit de el, cu atât îmi amintesc clipele cu EL. Da, şi se pare că iar trebuie să existe un EL" -> Aici e o repetitie putin enervanta a cuvantului "el".
"Zâmbetul îmi piere de-o dată" -> deodata
"Da, acel EL care nu mă lasă să-mi trăiesc viaţa pe propria-mi piele..." -> Expresia de final nu e tocmai corecta. Poti simti anumite experiente pe propria piele, dar viata in sine nu.
In rest, sunt niste randuri in cuvintele carora se simte experienta si tristetea, dar sunt scrise oarecum copilaresc, dar avand in vedere ca este un text scris mai demult, sunt convinsa ca ai mai evoluat de atunci.

"De ce m-ai lăsat?" -> nu mi se pare tocmai ok sa dai titlul unei compuneri, proze etc cu o intrebare retorica.
Am vazut cateva contraziceri care nu dau bine. Ex.: "De ce tot timpul suferim? Sau, de ce tot timpul sufăr?", "Am căzut, defapt, am leşinat."
"Eram buşită de viaţă." -> expresia asta mi se pare ciudata.
In textul al doilea nu ai folosit descriere cam deloc, mai mult ai relatat intamplarile. Ar fi iesit mult mai frumos daca imbinai naratiunea cu descrierea.

Ambele sunt foarte interesante si sunt profunde. Chiar m-au prins de la primul rand pana la ultimul si sper sa nu te deranjeze observatiile, criticile, sfaturile mele. Ti-am spus pentru binele tau, pentru ca ai potential si daca ai progresa ai face niste compuneri superbe. Succes!


_______________________________________
          I got places to go, people to see,
                         Ain't fucking with a BITCH like ME !!

             Nu beti apa, pestii fac sex in ea!! 
        I Know I'm Not Perfect But I'm So Close It Scares Me


                   

                        Love?! I'd rather fall in chocolate!
                                    Fuck Google, ask ME!!!

pus acum 13 ani
   
Copil Sârmă .
De-al casei

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 606
Mulțumesc frumos pentru critici . Nu , nu am nimic împotrivă cu ele , mai ales că asta e critică constructivă deci ?.
Voi ține cont de sfaturile tale dar nu voi mai scrie.. Ce Dumnezeu , e vacanță!


_______________________________________



pus acum 13 ani
   
RoxeTTe
New, Best Avatar

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 34
Ar fi mare pacat sa nu mai scrii, pentru ca, dupa cum am spus, ai potential si scrierile tale au darul de a prinde cititorul prin expresivitatea cuvintelor si experienta care se simte in randurile scrise de tine. Mi-au placut foarte mult si mi-ar placea sa mai citesc si altele.

_______________________________________
          I got places to go, people to see,
                         Ain't fucking with a BITCH like ME !!

             Nu beti apa, pestii fac sex in ea!! 
        I Know I'm Not Perfect But I'm So Close It Scares Me


                   

                        Love?! I'd rather fall in chocolate!
                                    Fuck Google, ask ME!!!

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la